Ana Sayfa / İnceleme / Ramon Allones Small Club Corona

Ramon Allones Small Club Corona

Bu yazıda sizlere kısmen gözden kaçmış küçük sayılabilecek bir purodan bahsedeceğim. Puroseverlerin bu ölçülere yakın olarak genellikle H.Upmann Half Corona ya da Montecristo Media Corona tercih ettiklerini düşünüyorum. Ama gerek fiyat olarak gerekse de kalite olarak Ramon Allones Small Club Corona (RASCC)’yı kesinlikle es geçmemek gerekiyor. Bu puroyu purosevelerin keyifle içtiği Ramon Allones Specially Selected’in küçük kardeşi olarak yorumlamak çok da yanlış olmayacaktır. RASCC profil olarak Gigantes’e de benzetiliyor. Bu nedenle kimi zaman Mini Gigantes olarak adlandırıldığını da eklemek isterim.

Görece az miktarda üretilen RASCC bizim duty free raflarında şimdilik kolaylıkla bulunabiliyor. Bunu bir şans olarak görüyorum. Çünkü bu puroyu her yerde ve her zaman bulmak mümkün olmayabilir. 

Köken: Küba
Tip (Vitola): Petit Corona (Minuto)
Dış Yaprak (Wrapper): Küba
Kuşak Yaprak (Binder): Küba
İç Yaprak (Filler): Küba
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~7 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

Ramon Allones Special Club Corona petit corona ya da diğer adıyla minuto vitolasına sahip bir puro. Halka çapı 42 ve uzunluğu ise yaklaşık 11 cm. Görece ufak bir puro olmakla birlikte yapısal olarak bakıldığında sıkı sarılmış (çekim problemi yaratacak kadar değil) ve düzgün görünen bir puro. Benim satın aldığım paketteki puroların dış yapraklarının hafif rustik bir görüntüsü olduğunu söyleyebilirim. İnce-orta kalınlıktaki damarlar seçilebiliyor. Hafif kızıla çalan dış yaprak rengi genel olarak çikolata tonlarında denilebilir. Bu görüntüsüyle cazip bir yapısal deneyim sunuyor. RASCC’ın bir kutusunu bitirdim ve hiçbir puroda çekimle ya da yanmayla ilgili bir sıkıntıya rastlamadım. Koyu gri külü, bol dumanı ve görece düzgün denilebilecek yanma çizgileri ile yapısal anlamda iyi puan almaya aday bir puro.

          

AROMA

RASCC, soğuk çekimde çok cazip aromalar sunacağını vadediyor. Zira, tatlı floral ve meyvemsi tonlar, tütün ve kahve tonları rahatlıkla seçilir durumda. Puronun aroması ile ilgili söyleyebileceğim temel şeylerden biri de kesinlikle baharat ve biber tonlarının kendisini hissettirdiği bir puro olması. Eğer bu tonlardan hoşlanmıyorsanız, bu puro pek size göre değil. İfade ettiğim gibi ilk üçte birlik kısımda baharat ve biber bariz bir şekilde kendisini gösteriyor. Aşağılardan tatlımsı tonları da almak mümkün. Ayrıca sedir ve kavrulmuş fındık/badem notaları da mevcut. Puronun yarısına geldiğimde o baharat ve biber notaları bir parça baskılandı fakat tamamen ortadan kalkmadı. Kavrulmuş fındık/badem notaları daha baskın hale gelirken ve tatlı notalar devam ederken, deri notaları da kendisini gösterdi. Son üçte birlik kısımda ise baharat ve acı tonlar aynen geri geldi. Floral tatlılık, kavrulmuş notalar ve deri notaları puronun bu bölümünde de baskınlığını sürdürmeye devam etti. Bu puro görüntüsünün aksine hiç de yumuşak ya da hafif olarak nitelendirilebilecek bir puro değil. Gövdesini yorumlamak gerekirse orta-tam dolgunlukta diyebiliriz. Daha kesin konuşmak gerekirse tam dolgun gövdeye daha yakın bir deneyim sunuyor.

          

SONUÇ

Ramon Allones Special Club Corona bence dolgun gövdeli, baharat ve biber tonlarının baskın olduğu puroseverler için biçilmiş kaftan. Yaklaşık 45 dakikalık için süresi ile H.Upmann Half Corona ve Montecristo Media Corona’ya rakip olabilecek bir puro. Kendi adıma fiyat olarak bir miktar üzerine olsa da, bu fiyatına rağmen Half Corona’dan daha fazla hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Öğlen güzel bir kahve molasında kısa süreli olarak kahvenize eşlik edebilecek bu puroyu mutlaka humidorunuzda bulundurmanızı öneririm.

 

Ramon Allones Small Club Corona

Ramon Allones Small Club Corona
92.5%

Editor Rating

 
 
 
 
Yapı ve Görüntü
Aroma
Fiyat/Performans
Genel Değerlendirme

Çok İyi

Ziyaretçi Puanı : No Ratings Yet !

İlginizi Çekebilir

Joya de Nicaragua Antaño 1970

İncelemelerimize Nikaragua purolarından devam ediyoruz. Bu defa PuroNot’ta yer verdiğimiz puro ise Joya de Nicaragua …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.