Ramón Allones Short Perfectos (ER Italy 2014)

Bu incelememizde yine ülkeye özel üretim purolardan birine yer vereceğiz. Bu defa seçtiğimiz Edición Regional ise İtalya için üretilmiş olan Ramón Allones Short Perfectos (ER Italy 2014). Her ne kadar 2014’e ait bir ürün olsa da, İtalya’da raflarda yerini alması 2015 yılını bulan RA Short Perfectos’tan 10’lu kutular halinde sadece 5.000 kutu üretildi. 

Bazı bölgesel purolar ülkelerin yasal düzenlemeleri müsaade ettiği sürece ülke dışına satılabiliyor/gönderilebiliyor. Fakat, Ramón Allones Short Perfectos (ER Italy 2014)’u başka ülkelerde bulmak pek mümkün değil. Bunun temel nedeni ise İtalya’dan ülke dışına puro satışının yasak olması. Dolayısıyla bu puroyu kuvvetle muhtemel sadece İtalya’da bulabilirsiniz. 

Köken: Küba
Tip (Vitola): Short Perfectos (Petit Pirámides)
Dış Yaprak (Wrapper): Küba
Kuşak Yaprak (Binder): Küba
İç Yaprak (Filler): Küba
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~12 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

Short Perfectos adı üzerinde perfecto vitolaya sahip bir puro. Daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi benim en sevdiğim vitolalardan biri diyebilirim. Puro, 12.7 cm uzunluğunda ve 50 halka çapına sahip. Dış yaprak kusursuz görünüme ve açık kahverengi bir renge sahip. Genel olarak dış yaprağın eskitilmiş bir görüntüsü olduğunu söyleyebilirim. Çekim ile ilgili hiçbir problemi olmayan puro, neredeyse keskin diyebileceğim yanma çizgilerine sahip. Yine de puronun ortalarında yanma çizgisini düzeltmek için bir defa müdahale etmek durumunda kaldım. Ramon Allones’in yeşil beyaz bandı ve altındaki İtalya’ya özgü olduğunu belirten ikinci bir bant ile puronun oldukça şık bir görüntüsü var.

     

AROMA

Soğuk çekim sırasında baskın olan notalar kuru üzüm benzeri tatlı meyve tonları ile doğal tütün notalarıydı. İçmeye başladıktan sonra ilk üçte birlik kısımda kavrulmuş fındık, baharat ve arka planda deri notalarının kendisini gösterdiğini söyleyebilirim. Puronun yarısına geldiğimde ise kavrulmuş fındık aromasına tatlı notalar eklendi. Sedir benzeri ahşap notaları da ortaya çıkarken, arka planda baharat notaları devam ediyordu. Bu aşamada hafif de olsa amonyak notaları da alınabilir durumdaydı. Son üçte birlik kısımda arka planda olsa da amonyak notası kendisini göstermeye devam ediyordu. Deri, sedir ve topraksı notalara arka planda baharat notaları da eşlik etmeye devam etti. Puronun genel olarak orta-yüksek gövdeye sahip bir puro olduğunu söyleyebilirim. 

     

SONUÇ

Short Perfectos, beklentilerimin yüksek olduğu purolardan biriydi. İçim süresince beni tek rahatsız eden şey kısmen almış olduğum amonyak notaları oldu. Bence Short Perfectos içtiğim dönemde genç bir puroydu. Bugün bu puroya ulaştığınız taktirde bu türden bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Yukarıda da ifade ettiğim gibi sadece İtalya’da bulabileceğiniz bu puroyu olası bir ziyaretiniz esnasında Roma’daki  resmi La Casa Del Habano olan Fincato‘dan temin edebilirsiniz. Tabi ellerinde kaldıysa….

Ramón Allones Short Perfectos (ER Italy 2014)

Ramón Allones Short Perfectos (ER Italy 2014)
90%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Oliva Monticello

Bu incelememizde Oliva markasının nadir bulunan ürünlerinden birine yer vereceğim. Oliva, hali hazırda, son derece …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.