Puronun Tarihi

İlk kim içti, nerede içti bilinmez ama 1492 yılında Cristopher Columbus’un Yeni Dünyayı keşfi sırasında puroyu da keşfettiği bilinmektedir. Columbus icin çalışan Rodrigo de Jerez ve Luis de Torres adlı iki denizci, Hispaniola adlı adadaki gözlemlerinde ada yerlilerinin puronun ilkel bir şeklini içtiklerini ve içilen nesnenin kendisine özgü bir kokuya sahip olduğunu rapor etmişlerdi. Bu karşılaşma yeni dünya  kaşiflerinin tütün ile ilk karşılaşmasıdır. Sözkonusu ilkel puro kurutulmuş tütün yapraklarının, palmiye ya da muz ağacı yapraklarına sarılmış şekli olarak tanımlanmıştır. O dönemlerde Karayip adalarında tütün kullanımının son derece yaygın olduğu bilinmektedir. Columbus ve adamları, Küba’ya yerleştiklerinde insanların yoğun bir şekilde tütün kullandıklarına şahit oldular.

Geçen zamanla birlikte İspanyol ve Avrupalı denizciler de tütün kullanma alışkanlığı edindiler. Sonrasında bu alışkanlık öncelikle İspanya’ya, oradan Portekiz’e ve sonunda Fransa’ya ulaştı. Fransa’yı tütün ile tanıştıran kişinin Jean Nicot olduğu tahmin edilmektedir. O dönemde Portekiz’de görev yapan Fransız büyükelçisi olan Nicot, nikotinin de isim babasıdır. Sonrasında İtalya’ya da ulaşan alışkanlık, Sir Walter Raleigh’in Amerika kıtasına yolculuğunun ardından İngiltere’ye de ulaştı.

Puronun İngilizce karşılığı olan “Cigar” kelimesinin kökenleri ise Maya-Kızılderili dilinde duman tüttürmek anlamına gelen “Sikar” kelimesine dayanmaktadır. İspanyolcadaki karşılığı ise “Cigarro”dur. Farklı versiyonları olmakla birlikte kelimenin yaygın olarak kullanılması 18. yüzyıl ortalarından sonrasına rastlamaktadır.

Bugünkü şekline benzer olan purolar ilk defa 18.yüzyıl başlarında Küba tütünleri kullanılarak İspanya’da yapılmıştır. O dönemlerde Küba’nın puro ihracati bulunmuyordu. Bu dönemlerde İspanya dışında Fransa, Almanya, Hollanda ve İngiltere’de puro üretimine başladı.

Üretimin artması ile birlikte, yüksek kalitede puroya olan talep de artmaya başladı. O dönemlerde İspanya’nın sömürgesi olan Küba’da üretilen purolar, kalite olarak İspanyol purolarının önüne geçti. Küba’nin puro üretimine başlaması da 18. yüzyıl ortalarına rastlamaktadır. ABD’nin 07 Şubat 1962 yılında Küba için getirdiği ticari yaptırımlara karşın, puro hala Küba ihracatının en büyük kısmını oluşturuyor.

Yaptırımları imzalayan John F.Kennedy’nin de puro içtiği bilinmektedir. Kennedy’nin basın sekreteri Pierre Salinger’in anılarında belirttiği üzere Kennedy, 6 Şubat akşamı kendisine 1.200 adet Küba yapımı H.Upmann marka petit corona sipariş etmiş. Ertesi sabah puroları aldıktan sonra ise ambargoyu imzalamıştı. 2000 yılında New York Times’a açıklama yapan dönemin Beyaz Saray görevlilerinden Richard Goodwin 1962 yılında John F.Kennedy’nin kendisine şöyle dediğini ifade ediyor: “Puro ticaretini kapsam dışında tutmak istedik ama Tampa’daki üreticiler karşı çıktılar.”

Ambargo ile birlikte bazı Kübalı üreticiler faaliyetlerini diğer ülkelerde sürdürme kararı aldılar. Bu ülkelerin başında ise Dominik Cumhuriyeti gelmektedir. Honduras ve Nikaragua gibi ülkelerde de büyük miktarlarda puro üretimi gerçekleştirilmektedir.

Kaynaklar:
History of Cigar, Wikipedia
Cigars-Review.org

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.