Puro Seçerken..

Doğru puronun seçimi son derece kişisel bir konu. İş tercihe gelince o kadar cok kriter devreye giriyor ki. Örneğin kişisel olarak puro deneyiminizin derinliği, bütçeniz, hangi aromalardan hoşlandığınız gibi konular ve bunların varyasyonları herkese uyacak bir tanım yapmayı neredeyse olanaksız hale getiriyor. Gidip satıcıya danışırsanız da muhtemelen daha yüksek kar payı aldığı markaları tavsiye edecektir. Bu durumda en azından bazı genel şeyler yazmakta yarar var.


Halka Çapına Göre Tercihler
Daha yüksek halka çap değerine sahip purolar genellikle daha dolgun gövdeye sahip purolardır. Yanma süreleri daha düşük halka çap değerine sahip purolara göre daha yavaştır ve daha yavaş ısınır. Her zaman olmasa da kalın puroların kalitesi genellikle daha yüksek olma eğilimindedir. Halka çapı düşük olan purolarda ligero yaprak daha az kullanılır. Bu da aroma anlamında bir kayıp demektir. Halka çap değeri yüksek purolarda ligero yaprak daha boldur. Bu nedenle puro eksperleri ve tecrübeli içiciler genellikle halka çap değeri yüksek olan kalın puroları tercih ederler.

Boyuta Göre Tercihler
Tecrübesiz içicilerin genellikle daha küçük boyutlu purolarla başlamasında yarar vardır. Sonrasında ise zaman içerisinde bir üst boyuta ama hafif gövdeli purolara geçilebilir. Bundan sonra da yavaş yavaş daha dolgun gövdeli purolara doğru bir geçiş doğru olacaktır. Başlangıç aşamasından sonra ileri düzeye geçiş sürecine Corona vitolalar ile başlanabilir.

Zamana Göre Tercihler
Sabahları ve hafif oğlen yemeklerinin ardından hafif gövdeye sahip purolar tercih edilmelidir. Bununla birlikte deneyimli içiciler genellikle sağlam bir oğlen yemeğinin ardından dolgun gövdeli bir robustoyu tercih ederler. Hem aromatik anlamda tatmin edicidir hem de içim süreci olarak ortalama bir süreye sahiptir. İyi bir akşam yemeğinden sonra ise hafif gövdeli purolar aromatik anlamda tatmin etmeyeceği için, deneyimli içiciler, dolgun gövdeye sahip belicoso ya da double corona vitolalari tercih ederler. Bu tip puroların yemekten once içilmemesi gerekir. Çarpabilir Kahkaha

Üretildiği Ülkeye Göre Tercihler
Tütünün sahip olduğu aromanın temelinde yetiştiği topraklar ve iklim yatar. Küba, Nikaragua ve Meksika orijinli purolar daha dolgun gövdeli ve genellikle daha koyu bir renge sahip purolardır. Bu üçünün içerisinde en hafif olanı genellikle Nikaragua purolarıdır. Dominik Cumhuriyeti orijinli puroların büyük bir bölümü de Küba tohumundan yetişen tütünlerden yapılmaktadır. Bu nedenle Dominik puroları, karmaşık aromaya sahip ve dolgun gövdeli purolar olarak bilinirler. Ekvator puroları daha hafiftir ama yüksek kalitelidir. Sumatra ve Connecticut’da yetişen tohumların karıştırılması ile yetiştirilen tütünden yapılırlar. ABD kökenli Connecticut ise orta dolgunlukta gövdeye sahiptir. Görece açık renklidir. Açık kahve tonlarındadır. Kamerun tütününün kendisi genelllikle aromatik anlamda nötraldir ama yüksek aromalı iç yapraklarla birleştirilince mükemmel sonuçlar verir.

Yaprak Rengine Göre Tercihler
Yaprak rengi puronun aroması ile ilgili çok şey söyler. Yaprak rengi koyulaştıkça puronun gövdesi dolgunlaşır ve hafif tatlımsı bir aroma kazanır. Unutulmaması gereken ise son sözü iç yaprağın renginin soylediğidir. Yine de dış yaprak rengi de size yukarıdaki gibi bir takım ipuçları verecektir. Aromayı ve yaprağın kalitesini etkileyen unsurlar vardır. Yaprağın tütün bitkisinin hangi kısmından alındığı (üst-orta-alt – aromayı çok etkiler !!!), ne zaman hasat edildiği, nasıl fermente edildiği ve kurutulduğu gibi konular kaliteyi doğrudan etkiler. Yaprak bitkinin üzerinde ne kadar uzun sure kalırsa ve ne kadar çok güneş ışığına maruz kalırsa o kadar koyu bir renge bürünür. En açık renk Double Claro olarak isimlendirilirken, en koyu renk Oscuro olarak isimlendirilir.

Son olarak gözünüze çarpan puro aşağıdaki özelliklere sahipse, bu purodan uzak durun:

1. Dış yaprakta açılmalar ve çatlaklar varsa,
2. Beyaz ya da mavi renkte küfler varsa,
3. Elinizle dokunduğunuzda çok fazla sert ya da cok fazla yumuşaksa,
4. Üzerinde ufak delikler ya da kesik şeklinde izler varsa,

bu tip purolardan uzuk durun.

Yukarıdaki konular sadece aroma ve gövdeye ilişkin bir takım ipuçları vermeyi amaçlıyor. Başka kriterler de ekleyebilirsiniz. Örneğin ayırdığınız bütçe gibi. Ama hepsinden önemlisi denemek ve ne tip aromalardan ve ne tip gövdeye sahip purolardan hoşlandığınızı belirlemek. Yazdıklarım sadece nereden başlamak gerekir sorusuna belki çok az katkı verebilir. Bunun dışında tekrar ediyorum olay tamamen kişisel..

İlginizi Çekebilir

Purolarınızın Zırhı: Humidorlar

Bu yazıda puro incelemelerine biraz ara verip, belki de en az purolarınız kadar değerli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.