Pedro Martin Corojo

Draper’ın puro evinde bir taraftan My Father No.1’i içip, diğer taraftan da US Open tenis turnuvasını izlerken yandaki boş koltuklara iki kişi geldi ve oturdu. Birkaç dakika sonra sohbete başladık. Söz döndü dolaştı içtiğimiz purolara geldi. Daha doğrusu iki arkadaşın içtikleri purolar hiç tanıdık gelmemişti. Uzaktan uzağa ne olduğunu anlamaya çalıştıktan sonra dayanamayıp, içtikleri puronun markasını sordum. Markanın Pedro Martin olduğunu söylediler. Marka hiç tanıdık gelmedi. Konuştuğum kişi, Pedro Martin‘in Pazarlama Başkan Yardımcısı Ammer Cabrera idi. Tabi ki hemen markanın hikayesini sordum. Martin ailesinin bir üyesi olan Küba doğumlu Ammer hikayeyi anlattı.

Pedro Martin aslında puro sektörünün önde gelen isimlerinden biriymiş. Çocuk yaşlarda Küba’yı terkeden Martin Detroit’te bir puro fabrikasında çalışmış. 70’lerin sonunda ise kendi şirketi olan Tabacalera Tropical’i kurmuş. Efsanevi bir harman ustası (Master Blender) olan Martin 2001 yılında rahatsızlanıncaya kadar önemli başarılara imza atmış. Don Pepin markasının yükselişinde de Martin’in yardımları olduğu söyleniyor. Rahatsızlığının ardından kızı Maria Martin şirketin başına geçmiş ve babası adına işlere sahip çıkmış. Ancak Pedro Martin’in rahatsızlığının ilerlemesi ile birlikte Maria Martin şirketi satmış ve ünlü Camacho Cigars için çalışmaya başlamış. 2008 yılında Camacho Cigars’ın Davidoff tarafından satın alınması ile de kendi yolunu çizmeye karar vermiş.

Ammer Cabrera ile sohbet keyifliydi. Üniversite yıllarında iyi bir beyzbol oyuncusu olduğundan bahsetti. Tabi konu bize epey yabancı. Zira ne kadar seyretsem de anlayamadığım oyunlardan biri 🙂 Florida International University’de Pazarlama eğitimi aldıktan sonra şu anda şirketin Pazarlama işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Draper’da bulunma nedenleri de markalarını önde gelen puro evlerine yerleştirme çabası. Sosyal ağlardan ve yeni pazarlama stratejilerinden bir süre konuştuktan sonra üretmiş oldukları üç farklı puroyu denemem için verdi. Bunlardan bir tanesi bugün incelemesini yazacağım Pedro Martin Corojo, diğerleri ise Pedro Martin Gold ve Pedro Martin Ruby olarak isimlendirdikleri purolardı.

Gelelim Pedro Martin Corojo’ya. Puro çok göz alıcı olmayan, yine de şık sayılabilecek bir etikete sahip. Tekli ve 20li kutular halinde satılıyor. Pedro Martin Corojo, robusto vitolaya sahip bir puro. Yaklaşık 12.70 cm uzunluğunda ve halka çap değeri (ring gauge) 50.

Köken: Nikaragua
Tip (Vitola): Robusto
Dış Yaprak (Wrapper): Nikaragua Corojo
Kuşak Yaprak (Binder): Nikaragua Corojo
İç Yaprak (Filler): Nikaragua Corojo
Yapım: El Yapımı
Fiyat: Hediye 🙂 Ama duyduğum kadarı ile ~7.50 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ
Pedro Martin Corojo, açık kahve tonlarda bir dış yaprağa sahip. Başlık kısmında çift sarım yapılmış. Oldukça ince bir damar yapısına sahip olan ve hatta damarları görmekte zorlandığım PM Corojo, ne yazık ki yapısal bir takım kusurlara sahip. Bu kusurların nedenini kestirmek zor. Kusurların nedeni üretimden kaynaklı olabileceği gibi benim temin etme şeklim de olabilir. Sonuçta Ammer Cabrera bana puroyu çantasından çıkartıp verdi ve ne kadar süredir o çantada hangi koşullarda saklandığı konusunda hiçbir fikrim yok. İşin ilginç yanı, Cabrera bu puroyu Washington, DC’nin önde gelen puro evlerine pazarlama amacıyla burada. İş pazarlama olduğunda bir parça daha dikkat gerekiyor. Bütün bu düşüncelerim bir tarafa ancak içtiğim puroyu değerlendirebilirim ve bu puroda önemli yapısal hatalar gözüme çarptı. Öncelikle aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere etiketin yarım santim kadar altında ufak bir çatlak vardı ve bu çatlak başta küçük olsa da, ateş o noktaya yaklaştıkça açıldı. Neyse ki çatlak, puro bitinceye kadar çok sorun çıkartmadı. Bunun dışında, iyi bir v-makas kesiğine rağmen puronun çekim sorunları olduğunu söyleyebilirim. Puro ilk üçte ikilik kısımda zor çekiliyor ve az duman üretiyor. Çok sıkı sarılmış bir puro. Olumlu yönde ise düzgün ve istikrarlı bir yanma çizgisine sahip. Orta gri tondaki külleri ise düşmek bilmiyor. Kül uzunluğu 2cm olduğunda kültablasına dokundurarak külü bırakmak istedim ama kül düşmedi. Sonra bir parça daha sert (!) dokundurdum. Yine olmadı. Daha sert bir müdahale puro adabına uymayacağından bir yarım santim kadar daha külü tuttum. Yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı da puro az duman üretiyor. Tabi bu da biraz keyif kaçırtan bir durum.

         

AROMA
Konu aroma olduğunda Pedro Martin Coroja hakkında Yapı ve Görüntü başlığı altında yazdıklarımdan farklı şeyler yazacağım. Çünkü PM Corojo’yu, lezzet ve aroma anlamında başarılı buldum. Maria Martin, ailesinden gelen ve kendisinin devam ettirdiği harmanlama konusunda iyi bir iş çıkartmış. Puro ilk kısımda tütün ve sedir tonları hissettirdi. Yapısal sorunlardan hayal kırıklığına uğramış olarak puronun bu şekilde devam edeceğini düşünüyordum ama beklediğim gibi olmadı. Çünkü yaklaşık üçte birlik kısmın ardından puronun aroması ilginç bir hal almaya başladı. Öncelikle sedir aroması baskılandı ve geri plana gitti. Bunun yerine deri ve hafif tatlı ama bir taraftan da limoni bir aroma devreye girdi. Uzun zamandır karşılaşmadığım bir ton olduğunu söyleyebilirim. Bu aroma puronun sonuna kadar baskın aroma olarak kaldı. Sedir tonları arada bir kendisini hatırlatsa da hafif tatlı ve ekşi tonların arkasında kaldı. Aroma anlamında PM Corojo bence ilginç bir deneyim sunuyor.

         

SONUÇ
Pedro Martin Corojo, şirketin lansmanını yaptığı üç purodan bir tanesi. Diğerleri ile ilgili görüşlerimi ileride yazacağım. Bence doğru yoldalar. Zaten Maria Martin’in aileden gelen ve Camacho’da elde ettiği deneyimlerin getirilerinden mutlaka yararlanacaklardır. Sonuçta sektöre hiç yabancı değiller. Şu an için bence üzerinde durmaları gereken konu ürettikleri puroların kalite kontrolü ile ilgili konular. Harmanlama konusunda tecrübeleri sonucunda başarılı bir puro üretmişler ama bence sarım ile ilgili aşmaları gereken problemleri var. Bunları aştıklarında ve ürün yelpazelerini emin adımlarla geliştirdikleri taktirde sektörde başarılı olacaklarına inanıyorum.

         

Pedro Martin Corojo

Pedro Martin Corojo
63.75%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Oliva Monticello

Bu incelememizde Oliva markasının nadir bulunan ürünlerinden birine yer vereceğim. Oliva, hali hazırda, son derece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.