Oliva Master Blends III

İncelemelere yine Küba dışından özel bir puro ile devam edelim. Puroseverlerin yakından tanıdığı ve fiyat/performans olarak gayet başarılı purolar üreten Oliva’nın sınırlı miktarda üretmiş olduğu Oliva Master Blends III serisi içinden robusto vitolasını bu incelemeye konu olarak seçtim. Oliva ailesi her yıl sınırlı miktarda ayırmış olduğu tütün ile diğer serilerine göre daha az bulunan purolar üretir. Bir rivayete göre eskiden bu tütünlerden üretilen purolar aile içinde tüketilmek üzere saklanırmış ve satışa sunulmazmış. Fakat sonraları tütün yetiştirme ve kalite kontrol yöntemlerinde izlenen gelişmeler sayesinde bu puroların az miktarda da olsa satışa sunulmasına olanak sağlamış. 

Kişisel olarak puro sektöründe buna benzer o kadar çok hikaye duyuyorum ki, hangisinin doğru hangisinin sadece bir pazarlama stratejisi olduğunu ayırmak kolay olmuyor. Yine de elçiye zeval olmaz diyerek hikayeyi paylaşmak istedim. Oliva Master Blends III, 20’li kutularda satılıyor ve dört farklı vitola ile puroseverlerle buluşuyor. Bu vitolalar, Churchill (7×50), Torpedo (6×52), Double Robusto (5×54) ve Robusto (5×50) olarak sıralanıyor. Bu incelemede robusto vitolasına yer verildi.

Köken: Nikaragua
Tip (Vitola): Robusto (Box-Pressed)
Dış Yaprak (Wrapper): Connecticut Sun Grown Broadleaf
Kuşak Yaprak (Binder): Nikaragua
İç Yaprak (Filler): Nikaragua
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~12 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

Bu puronun yapısı ve görüntüsü ile ilgili söylenmesi gereken ilk nokta puronun box-pressed bir puro olduğu. Puronun boyutları, yukarıda da ifade ettiğim gibi 50 halka çapı ve 12.7 cm boyu ile standart bir robusto. Koyu kahverengi, parlak, kalın ve hafif pütürlü bir dış yaprağa, Oliva’da alışmadığımız güzellikte bir etiket eşlik ediyor. Sıkı sarılmış izlenimi veren puroda ikili başlık var. Damarlar ise oldukça ince ve zor seçiliyor. Çekim ile ilgili de bir soruna sahip olmayan puro, açık gri küle ve keskin denilebilecek yanma çizgilerine sahip. 

          

AROMA

Oliva Master Blends III’ün soğuk çekiminde hakim olan notaları, tatlımsı, kahve ve bir parça baharat notaları olarak sıralayabilirim. İlk üçte birlik kısımda kavrulmuş badem ve meşe gibi ahşap tonlarına hafif baharat notaları eşlik ediyordu. İkinci üçte birlik kısımda ise kavrulmuş badem notalarına, kremamsı ve karamelize notalar eklendi. Arka planda ise kahve notaları belirgindi. Son üçte birlik kısımda ise kahve daha ön plana çıktı. Kavrulmuş badem kendisini göstermeye devam etti ve baharat notaları neredeyse ortadan kalktı.  Puronun gövdesi ile ilgili olarak zengin ve tam dolgun gövdeye sahip bir puro olduğunu söyleyebilirim. 

          

SONUÇ

Oliva’nın purolarını seven puroseverlerin bu puroyu da mutlaka denemesi gerektiğini düşünüyorum. Her yerde ve her zaman bulunabilecek bir puro olmamakla birlikte biraz araştırarak temin etmek mümkün. Aroma profili olarak özellikle yarıdan sonra bana daha hoş gelen bir puroydu. Oliva genel olarak dengeli, kompleks ve keyifli bir puro üretmiş. 

Oliva Master Blends III

Oliva Master Blends III
82.5%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Rafael Gonzalez North Star Exclusivo Nordico-Baltico

Bu incelememizde Baltık ve Kuzey ülkeleri için üretilmiş olan Rafael González North Star Exclusivo Nordico-Baltico’yu …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.