La Gloria Cubana Exclusivo Turquia

Uzunca bir aradan sonra yeni bir inceleme ile sizlerin karşısında olmak gerçekten çok güzel. Geçen süre zarfında Habanos, Türkiye için yeni bir özel seri üretti. Bu puro Habanos’un Türkiye için özel olarak üretmiş olduğu ikinci puro oldu. İlki, sitemizde incelemesini bulabileceğiniz Bolivar Bosphorus idi. Ancak bu defa üretilen puro Bolivar değil, La Gloria Cubana markası ile puroseverlerle buluştu. La Gloria Cubana markası tarihi eskilere dayanan bir marka. Kuruluş yılı 1885’e kadar gidiyor. 1959’da üretimine ara verilen marka, 1965 yılında tekrar pazara sunuldu. La Gloria Cubana Exclusivo Turquia, Unifree ismini taşıyor. Bunun nedeni ise Habanos SA’nın önemli distribütörlerinden biri olan Phoenicia Trading AA’nın, İstanbul’daki yeni havalimanı Duty Free işletmecisi olan Unifree için özel üretim bir puro sipariş etmesinden kaynaklanıyor. Ne diyelim! İyi ki böyle bir talepte bulunmuşlar. 

La Gloria Cubana Exclusivo Turquia, 6000 kutu olarak üretilmiş durumda. Her kutuda ise 10 adet puro bulunuyor. Şimdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım.

Köken: Küba
Tip (Vitola): Montesco
Dış Yaprak (Wrapper): Küba
Kuşak Yaprak (Binder): Küba
İç Yaprak (Filler): Küba
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~18.5 Euro/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

La Gloria Cubana Exclusivo Turquia yukarıda da ifade ettiğim üzere montesco vitolasına sahip bir puro. Kıyaslamak gerekirse Romeo y Julieta Wide Churchills ile aynı boyutlara sahip. Klasik Edición Regional (ER) purolarda olduğu gibi çift etiket taşıyor. İlk etiket standart La Gloria Cubana etiketiyken, ikinci bant üzerinde ise Exclusivo Turquia yazısı var. Puro açık kahverengi (sütlü çikolata gibi) ve kadifemsi bir dış yaprağa sahip. Damar yapısının son derece ince olduğu söylenebilir. Kestikten sonra denediğimde çekim ile ilgili ise bir sıkıntıya rastlamadım. Yanma çizgileri ile ilgili olarak da tutarlı olduğunu söyleyebilirim. Başlangıçta hafif tünellenir gibi olsa da, içimin devamında bu sorun kendiliğinden düzeldi. Puronun külleri ise klasik Küba kül renginde ama görece daha açık tonlara yakın. Kül her ne kadar gevşek görünüyor olsa da, puroya iyi tutunduğunu söyleyebilirim. Son derece bol duman üreten puronun yapısal olarak oldukça iyi olduğu ifade edilebilir. 

     

AROMA

Puronun genel olarak ağıl, sedir ve doğal tütün kokusuna sahip olduğu söylenebilir. Soğuk çekimde tatlımsı tonlar kendisini gösteriyordu. Puronun ilk üçte birlik kısmında biberimsi tonlar varken, aşağıdan gelen tatlı kakao notaları ve kavrulmuş fındık notaları da kendisini hissettiriyordu. Puronun yarısına gelindiğinde ise biberimsi ve kavrulmuş (fındık/badem) notaları devam ederken, topraksı notalar da ortaya çıktı. İlk üçte birlikte kısımda kendisini gösteren tatlımsı notalar ortadan kalkarken, sedir/odunsu notalar kendisini gösterdi. Son üçte birlik kısımda da biberimsi ve kavrulmuş fındık/badem notaları devam etti. Sedir tonları da varlık gösterirken, bitter çikolata notaları da devreye girdi. Genel olarak La Gloria Cubana’nın orta-tam dolgun gövdeye sahip bir puro olduğu söylenebilir. Daha net konuşmak gerekirse tam dolgun gövdeye daha yakın bir yerde durduğunu söyleyebilirim.

          

SONUÇ

La Gloria Cubana Exclusivo Turquia puroseverlerin beklentilerini karşılayacak bir ürün. Türkiye için özel üretilmiş olması da cabası elbette. 10’lu kutusunun fiyatı 185 Euro olarak belirlenmiş durumda. Bu fiyat seviyesinde bir parça pahalı olduğu düşünülebilir. Bolivar Bosphorus ile karşılaştırmak gerekirse bu çok da kolay olmaz diye düşünüyorum. Çünkü Bosphorus ve Unifree birbirinden epey farklı purolar. Ama doğrusunu söylemek gerekirse vitolası ve aroma profili ile La Gloria Cubana’nın bana biraz daha keyifli geldiğini söylemeliyim. 

La Gloria Cubana Exclusivo Turquia

La Gloria Cubana Exclusivo Turquia
92.5%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Oliva Monticello

Bu incelememizde Oliva markasının nadir bulunan ürünlerinden birine yer vereceğim. Oliva, hali hazırda, son derece …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.