God of Fire by Carlito, Piramide 2007

Geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekten heyecan verici bir gündü. İş yerinde çalışırken akşamı iple çektim desem yeridir. Çünkü o akşam Signature Cigars’ta son derece güzel bir etkinlik vardı. Prometheus International Inc.’nin kurucusu ve CEO’su Keith K.Park puroseverlerle buluşmak ve başta God of Fire serisi purolar olmak üzere, diğer ürünlerini de tanıtmak üzere Signature Cigars’a geldi. Organizasyon süresince bir taraftan Keith Park ile uzun bir süre sohbet ederken, bir taraftan da God of Fire by Carlito, Piramide 2007’yi içme fırsatı buldum. Bu arada Keith bu incelemenin İngilizce versiyonunu, God of Fire’ın anasayfasında yayınlamak için istedi ve incelemeyi kendisine gönderdim. Önümüzdeki günlerde sitede yayınlanacaktır. Tabiki bu tarafsız bir inceleme yapmama engel değil. Zira puroyu satın alarak test ettim 😀

Sohbetimiz sırasında Keith, Prometheus ve God of Fire’ın hikayesini uzun uzun anlattı. Aslında Prometheus, puro aksesuarları üretmek üzere kurulmul bir şirket. Çok da güzel aksesuarlar üretiyorlar. Özellikle hümidorları ve çakmakları çok şık. Carlos Fuente, Jr. ile ilk olarak 1999 yılında biraraya gelmişler. Ancak konu puro üretimi değil. Fuente’nin Opus X serisi için sınırlı sayıda hümidor üretmişler. 2003 yılında ise Fuente’ye puro üretimi fikrini açmış ve bu işe birlikte girme kararı almışlar. İsim belirleme süreci epey zorlu olmuş. Purolara Prometheus ismini vermek istememişler çünkü aksi taktirde puro aksesuarları markası ile bir çakışma sözkonusu olacağını düşünmüşler. Bunun üzerine dahiyane fikir Carlos Fuente, Jr.’dan gelmiş. Mitolojik anlamda Prometheus ismini de anımsatan “God of Fire” ismini Carlos Fuente, Jr. önermiş. Keith, anında kabul etmiş.

Hikayenin devamına gelirsek, God of Fire tam bir başarı hikayesi. Nedenine gelince. Bu sektöre bazı şirketler çok iyi pazarlama yapıyorlar ama ürünleri müşteriler için tam bir hayal kırıklığı olabiliyor. Zaten ürün başarılı olmadıktan sonra pazarlama çabaları ne kadar iyi olsa da, puroseverler kısa sürede ürünün notunu veriyor ve şirketin başarısını kısa sürede anılardaki yerini alıyor. Diğer taraftan bazı şirketler ise iyi ürünlere sahipler ama pazarlama becerileri yeterli değil. Bence Keith liderliğinde Prometheus ve God of Fire, bu sektör içerisinde hem pazarlamada hem de ürün kalitesinde aynı anda başarılı olmuş ender şirketlerden biri. Zaten şirketin CEO’su olarak puro evlerini gezmesi ve müşterilerle görüşmesi de bunun bir göstergesi. Zira çoğu şirket yalnızca pazarlama personelini göndermekle yetiniyor. Sözün özü Keith ile sohbet keyifliydi.

God of Fire iki farklı blend altında çeşitli vitolalara sahip. Bu blendlerden biri Don Carlos diğeri ise Calito olarak isimlendirilmiş durumda. Bugün incelemesini yazacağım puro, Carlito harmanına sahip God of Fire 2007 Piramide.

Köken: Dominik Cumhuriyeti
Tip (Vitola): Piramide
Dış Yaprak (Wrapper): Kamerun
Kuşak Yaprak (Binder): Dominik Cumhuriyeti
İç Yaprak (Filler): Dominik Cumhuriyeti
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~26.00 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ
God of Fire by Carlito, Piramide 2007, 16.4 cm uzunluğunda ve 52 halka çapına sahip bir puro. Tekli ve 10lu paketler halinde satılıyor. Puro, sanat eseri görselliğinde bir etikete sahip. Aslında iki etiket var. Büyük etiket üzerinde Prometheus, taşlara bağlanmış ve bir kartal tarafından saldırıya uğramış olarak resmedilmiş. Etiketin altındaki bantta ise harmanın adı olan Carlito ve 2007 yazıları var. Dış yaprağı Kamerun olan GoF 2007 Piramide parlak ve yağlı bir görünüme sahip. Ününe yakışacak şekilde neredeyse kusursuz bir yapıya sahip. Hafif pütürlü bir yapısı var. Bu yapının nedeni dış yaprağın Kamerun olmasından kaynaklanıyor. Kamerun kökenli dış yapraklarda bu tür bir yapı normal ve bu yapı hiçbir şekilde içim performansını olumsuz yönde etkileyecek etkileyecek bir konu değil. Gözüme çarpan tek konu giyotin ile sadece yarım santim kesmiş olmama rağmen, başlık kısmında ortaya çıkan açılma oldu. Ancak ciddi birşey değildi ve yaklaşık 90 dakikalık içim süresince hiçbir sorun yaratmadı.

GoF Piramide 2007, kusursuz bir yanma performansına sahip. 90 dakikalık içim süresince yanma ile ilgili hiçbir sorun olmadı. Yanma çizgileri son derece keskindi. Yapısındaki kusursuzluk çekim performasına da yansımış durumda. Açık renk ve yoğun bir duman üretiyor.

         

AROMA
3 yıl yıllandırılmış olan God of Fire by Carlito, Piramide 2007’nin sertliği hakkındabir yorum yapmak gerekirse, orta dolgunlukta gövdeye sahip bir puro olduğunu söyleyebilirim. 90 dakikalık içim sürecinin sadece ilk 5-6 dakikasında biber ve baharat notlarının hakimiyeti vardı. Ancak bu ilk dakikaların ardından biber ve baharat tonları bir daha geri gelmemek üzere yok oldu. Kamerun kökenli dış yaprakların ortak özelliği olan hafif tatlı, kremsi ve yağlı bir aroma geri kalan içim sürecinin tamamında kendisini hissettirdi. Ayrıca deri tonlarının net bir şekilde hissedildiği ve ön planda olduğu puroda, zaman zaman sedir tonları da aldım. İlk yarının tamamlanmasının ardından deri ve sedir tonları varlığını sürdürürken, bitki/çiçeksi bir aroma da oyuna dahil oldu.  Bütün bu tonlar puronun tamamında istikrarlı bir şekilde harmanlandı ve çok karmaşık olmayan keyifli bir aroma sundu.

Puronun bıraktığı tat ise çok kısa ya da çok uzun süren bir tat değil. Yani puro jargonundan konuşmak gerekirse Long-Finish bir puro olmadığını düşünüyorum. Tam olarak orta sertlikte olan bir puronun sahip olması gereken bir düzeyde bir puro ve “bitiş” süresi iyi dengelenmiş.

         

SONUÇ
Açıkçası puroyu satın aldıktan sonra performansı ile ilgili olarak hayal kırıklığına uğramaktan korkuyordum. Acaba büyük bir pazarlama balonu mu diye düşünmedim değil. Ama sonuç olarak hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmayan bir puro olduğunu söyleyebilirim. God of Fire by Carlito, Piramide 2007 yüksek fiyat etiketi nedeniyle her daim içilebilecek bir puro değil. Ama verdiğiniz parayı hakeden ve tekrar satın almak isteyebileceğiniz bir puro. Yine fiyat nedeniyle bolca alıp stoklamak da zor ama bütçeden biraz ayırıp birkaç tanesini hümidorunuza koyup yıllandırmayı düşünebilirsiniz.

God of Fire by Carlito, Piramide 2007

God of Fire by Carlito, Piramide 2007
90%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Oliva Monticello

Bu incelememizde Oliva markasının nadir bulunan ürünlerinden birine yer vereceğim. Oliva, hali hazırda, son derece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.