E.P. Carrillo Inch

Bu yazıda Küba dışından bir puroya yer vereceğim. Her ne kadar kişisel olarak tercihim çoğunlukla Küba purolarından yana olsa da, zaman zaman puro dünyasında neler olup bittiğini izlemek adına Küba dışı puroları da denemeye çalışıyorum. Diğer taraftan Küba dışı puroları denerken de seçici davranmaya çalışıyorum. Küba dışındaki puro endüstrisi düşünüldüğünde bazı isimlerin ön plana çıktığını söylemek mümkün. Bu isimlerden biri de Ernesto Perez Carrillo. Ernesto Perez Carrillo’nun ürünleri ile tanışmam aslında kendi üretimine başlamasının öncesine dayanıyor. Harmanını yaptığı ürünlerden biri olan La Gloria Cubana Serie R kişisel olarak en sevdiğim Küba dışı purolardan biri. Ernesto Perez, kendi üretimine başladıktan sonra da son derece iyi purolar üretmeye devam etti. Bu yazıda da E.P. Carrillo’nun Inch serisi purosunu inceleyeceğiz. Acaba efsane devam ediyor mu?

Inch serisi purolar halka çapının büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Bu serinin ortaya konulmasının ardında ABD’de büyük halka çaplı purolara olan talebin olduğunu düşünüyorum. Günden güne daha büyük halka çapına sahip ürünler piyasaya sürülüyor. Bu durum kişisel anlamda beni rahatsız eden bir gelişme. Bu halka çapındaki ürünler ilgi alanıma girmese de, üreticinin bendeki imajından dolayı puroyu denemek istedim. Şimdi puro ile ilgili detaylara bakalım:

Köken: Dominik Cumhuriyeti
Tip (Vitola): Gordo
Dış Yaprak (Wrapper): Ekvator Sumatra
Kuşak Yaprak (Binder): Nikaragua
İç Yaprak (Filler): Dominik Cumhuriyeti ve Nikaragua
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~10 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

Oldukça büyük görünüme sahip olan puronun, yapısal olarak da göz doldurduğunu söylemek mümkün. Karamel ya da hafif koyu sütlü çikolata rengi olarak tanımlayabileciğim renkte bir dış yaprağa sahip. Puronun üzerindeki damarlar oldukça belirgin. Benim içtiğim purodaki üçlü başlık tütünü düzgün değildi. Ama bu durumun genel bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Kişisel olarak 54 ya da maksimum 56 halka çapının üstündeki purolara sıcak bakmama nedenlerimin başında halka çapı büyüdükçe yapısal problemlerle karşılaşma olasılığının da artıyor olması geliyor. Fakat bu puro 60 halka çapı kalınlığına rağmen bariz bir yapısal probleme sahip değildi. Gayet rahat bir çekime sahip olan puronun yanma çizgileri de son derece iyiydi. Baştan sona içim sürecinde yanma çizgilerine müdahale etme gereksinimi duymadım. Açık gri renkte kül üreten puronun dumanı da boldu.

 

     

AROMA

Inch’in dış yaprağını kokladığımda ve soğuk çekimde, doğal tütün ve hafif tatlımsı kokularla birlikte, baharat kokusu aldım. Puronun ilk üçte birlik kısmında baharat, ahşap ve topraksı tonların dengeli bir şekilde harmanlandığını söyleyebilirim. Baharat/biber notaları oldukça baskındı. Puro bu aşamada orta dolgunlukta bir gövdeye sahipti. İkinci üçte birlik kısımda ise baharat/biber notaları halen kendisini gösteriyordu. Diğer taraftan arka planda floral tonlar ortaya çıkmaya başladı. Ayrıca topraksı tonlar da belirgindi. Bu aşamada puronun gövdesinin de arttığını söyleyebilirim. Son üçte birlik kısımda ise baharat/biber notaları geri plana giderken, deri ve topraksı tonlara floral tonlar eşlik etti. Puronun gövdesi burada yine orta-tam dolgun gövde arasına geriledi ve puro bu gövde ile tamamlandı.

          

SONUÇ

Daha önce de ifade ettiğim gibi bu halka çapındaki purolardan yana çok olumlu görüşlere sahip değilim. Bu puro da, denemek için içtiğim fakat humidorumda tutmayacağım purolardan biri olarak hafızama yazıldı. Aroma profili olarak da sıradışı bir deneyim sunmayan Inch, yapısal olarak bakıldığında beklentimin üzerinde bir performans sergiledi. Büyük halka çaplı purolardan hoşlanan puroseverler için ise biçilmiş kaftan diyebilirim.

E.P. Carrillo Inch

E.P. Carrillo Inch
76.25%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Oliva Monticello

Bu incelememizde Oliva markasının nadir bulunan ürünlerinden birine yer vereceğim. Oliva, hali hazırda, son derece …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.