Camacho Corojo 8/22 Limited

Bu incelememizde Camacho tarafından pazara sunulmuş olan Corojo Limited 8/22’yi ele alacağız. Camacho markası bu puroları Honduras’ta üretiyor. İddiaları bu puronun dünyanın tek orijinal Corojo purosu olduğu yönünde. Camacho’nun iddiasına göre Honduras’ta bulunan Jamastran Vadisi yakınındaki ormanların iklimi Küba’nın Vuelta Abajo yöresinin iklimine çok benziyor ve bu sayede Camacho’nun kullandığı tütünler son derece kaliteli bir mikro iklimde yetişiyor. Kökeni Küba olan Corojo tütününün bu bölgede tutunabilmesini de bu mikro iklim koşullarına bağlıyorlar. 

Şimdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım.

Köken: Honduras
Tip (Vitola): Torpedo
Dış Yaprak (Wrapper): Honduras Sungrown Corojo
Kuşak Yaprak (Binder): Honduras Corojo
İç Yaprak (Filler): Honduras Corojo
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~9 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

Camacho Corojo 8/22 Limited, koyu çikolata rengi ve hafif gölgeli bir dış yaprağa sahip. Dış yaprak son derece kalın ve yağlı bir görünüme sahip. Dış yaprak üzerindeki damarların ise son derece ince olduğu söylenebilir. Yapısal olarak son derece güzel üretilmiş bir puro. Yanma sonucunda açık gri tonda kül üretiyor. Aslında kül renginin Küba purolarının kül rengine yakın olduğu bile söylenebilir. Kül puroya iyi tutunuyor. Fotoğrafta da görüldüğü üzere hafif bir dengesiz yanma durumu ile karşı karşıya kalmış olmakla birlikte, yoğun bir müdahale gerekmedi. Küldeki beyaz noktalar dikkatimi çekti. Bu noktalar tütünün yetiştiği toprağın mineral açısından zengin olduğunun bir göstergesi olarak düşünülebilir. Çekim ise çok zorlamamakla birlikte, biraz sıkıydı diyebilirim.

     

AROMA

Soğuk çekimde çok baskın çikolata notaları hakimdi. Puronun ilk üçte birlik kısmında deri, çikolata ve alt tonlarda biberimsi notalar hakimdi. Puronun yarısına geldiğimde ise biberimsi notalar daha baskın olmaya başladı. Bu esnada fındık ve deri notaları da bariz bir şekilde hissediliyordu. Son üçte birlik kısımda ise çikolata/kakao notaları tekrar baskın hale geldi. Biberimsi notalar geri plana giderken, fındığa eşlik eden tatlımsı sedir notaları kendisini gösterdi. Genel anlamda Camacho Corojo 8/22 Limited’in kompleks ve dengeli bir aroma profiline sahip olduğunu söyleyebilirim.

     

SONUÇ

Camacho Corojo 8/22, yaklaşık 10 USD’lik fiyat etiketi ile iyi bir fiyat/performans oranı sergiliyor. Gerek görsel olarak, gerekse de aroma profilinin kompleks ve dengeli olması nedeniyle, her ne kadar şu sıralar bulunması zor olsa da, tercih edilebilecek bir puro. İnternet üzerinde de bu puroya ilişkin oldukça kısıtlı bilgi mevcut. Umarım incelememiz bu anlamda içerik zenginliğine katkıda bulunur.

Camacho Corojo 8/22 Limited

Camacho Corojo 8/22 Limited
90%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Oliva Monticello

Bu incelememizde Oliva markasının nadir bulunan ürünlerinden birine yer vereceğim. Oliva, hali hazırda, son derece …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.