Davidoff Grand Cru

Bu incelememizde Davidoff’un net bir şekilde sofistike bir ürün olarak tanımladığı ve görece yüksek bir fiyat etiketine sahip olan Grand Cru’yu ele alacağız. Davidoff Grand Cru serisi, sektörün efsanevi ismi Zino Davidoff’un, ailesi henüz Cenevre’de iken bizzat pazara sunmuş olduğu bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Grand Cru serisi Davidoff’un kaliteye vermiş olduğu önemin bir yansıması olarak puroseverlerle buluşturuluyor. Davidoff’un iddiası ve firma tarafından kaliteye verilen önemin bir göstergesi olarak seri tam 72 kriterle kalite kontrole tabi tutuluyor. Puro üretimine 1969 yılında Küba’daki “El Laguito” fabrikasında başlayan Davidoff’un Küba operasyonları 1991 yılına kadar devam etti. Davidoff’un 1990 yılında operasyonlarını Dominik Cumhuriyetine taşımasının ardından, 1994 yılında efsanevi Zino Davidoff dünyaya gözlerini kapattı. Tüm bu özellikleriyle Davidoff Grand Cru, Davidoff’un puro ürün gamının en iddialı ürünlerinden biri olmaya devam ediyor. Grand Cru serisinde beş farklı vitola bulunuyor. Bu vitolalar, Grand Cru No.2, Grand Cru No.3, Grand Cru No.5, Grand Cru Robusto ve Grand Cru Toro olarak isimlendirilmiş durumda.

Ürünün diğer özelliklerine gelecek olursak

Köken: Dominik Cumhuriyeti
Tip (Vitola): Toro
Dış Yaprak (Wrapper): Ecuador Connecticut
Kuşak Yaprak (Binder): Dominik Cumhuriyeti
İç Yaprak (Filler): Dominik Cumhuriyeti
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~24 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

İncelememize konu olan Davidoff Grand Cru, 6 inç uzunluğunda ve 54 halka çapına sahip bir toro. Açık kahverengi ve mükemmel bir dış yaprağa sahip Grand Cru, kadifemsi bir dokuya sahip. Puronun iki yüzüğü bulunuyor. İlk yüzükte standart Davidoff Geneva ifadesi varken, gayet sade olan ikinci yüzükte ise Grand Cru yazısı bulunuyor. Davidoff’un hatasız üretim iddiasını doğrulayacak şekilde ilk incelemede ve içim sırasında puronun sarımıyla ilgili bir sıkıntıya rastlamadım. Puro, içim sırasında “salt and pepper” olarak nitelendirebileceğimiz koyu gri ve beyaz tonlarının karmaşık olarak gözlemlendiği kül üretiyor. Yine kalitenin bir göstergesi olarak puronun yanma çizgileri de son derece keskin ve çekimle ilgili de bir sorun yok. Tüm bu yapısal özellikler Davidoff’un kalite kontrol konusundaki iddialı pozisyonunu doğrular nitelikte.

       

AROMA

Puronun ayak kısmında ağıl ve doğal tütün notaları sizi karşılıyor. Soğuk çekimde ise kahve, tatlı kakao ve yine doğal tütün notaları hakim. Puronun ilk üçte birlik kısmında baskın bir beyaz biber aromasına, kahve, kavrulmuş fındık ve sedir notaları kendisini gösteriyor. Puronun yarısına geldiğimde ise daha az baskın olmakla birlikte beyaz biber halen mevcut. Bu notaya sedir ve toprak notaları eşlik ederken, tatlı kremamsı notalar da dikkat çekiyor. Son üçte birlik kısımda baharat notaları arka planda da olsa devam ederken, toprak, sedir, kavrulmuş kahve kendisini hissettiriyor. Tüm bu notalara kadifemsi ve kremamsı bir tatlılık da eşlik ediyor. Puronun genel anlamda hafif-orta dolgunlukta bir gövdeye sahip olduğunu söyleyebilirim. Daha net olmak gerekirse orta gövdeye daha yakın bir noktada bulunduğu söylenebilir.  

       

SONUÇ

Davidoff Grand Cru zengin ve Davidoff’un iddia ettiği gibi sofistike bir aroma profiliyle puroseverlere keyifli bir içim vaad ediyor. Fiyat etiketi yüksek bir ürün olması bir parça sorun gibi görünse de, bence gerek yapısal gerekse de aromatik profiliyle bu fiyatı hak eden bir ürün olduğunu düşünüyorum.  

Davidoff Grand Cru

Davidoff Grand Cru
90%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Nicaragua

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a yaptığım bir ziyaret esnasında 42 Maslak’ta bulunan Zino Lounge’ı ziyaret etme fırsatı …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.