Davidoff Nicaragua

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a yaptığım bir ziyaret esnasında 42 Maslak’ta bulunan Zino Lounge’ı ziyaret etme fırsatı yakaladım. Oldukça hoşuma giden ve son derece güzel tasarlanmış mekanın işletmecisi Tuncay Bey’le oturup keyifli bir sohbet yaptık. Bu esnada da doğal olarak Davidoff ürünü tükettim. Nicaragua purolarını genel olarak beğenerek içtiğim için tercihim Davidoff Nicaragua’dan yana oldu. Puroyla ilgili olarak başlangıçta söyleyebileceğim ilk şey, klasik Davidoff ürünlerinden farklı bir profil çizen Nicaragua’da Davidoff master blenderlarının çok iyi bir iş çıkarmış olduğu. Puronun içimi sırasında Nikaragua’nın zengin, yoğun ve volkanik topraklarının tüm vaad ettiklerini deneyimleyebiliyorsunuz. Davidoff, bu ürün gamıyla birlikte tamamen Nikaragua tütününden üretilmiş bir puro sunuyor. Davidoff Nicaragua’nın üretimi için Davidoff, üretimi outsource etmek ya da Nikaragua’da kendi fabrikasını kurmak yerine, doğrudan tütünü Nikaragua’dan ithal etmek suretiyle Dominik Cumhuriyetindeki fabrikalarında üretmeyi tercih etmişler. 

Davidoff Nicaragua’nın altı vitolası bulunuyor. Bunlar:

  • Davidoff Nicaragua Short Corona (3 3/4 x 46)
  • Davidoff Nicaragua Robusto (5 x 50)
  • Davidoff Nicaragua Toro (5 1/2 x 54)
  • Davidoff Nicaragua Belicoso (5 1/4 x 52)
  • Davidoff Nicaragua Diadema (6 1/2 x 50)
  • Davidoff Nicaragua 6 x 60

Ürünün diğer özelliklerine gelecek olursak

Köken: Nikaragua
Tip (Vitola): Robusto
Dış Yaprak (Wrapper): Nicaragua Habano Rosado
Kuşak Yaprak (Binder): Nicaragua Habano Jalapa
İç Yaprak (Filler): Nicaragua
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~15 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

İncelememize konu olan Davidoff Nicaragua 5 inç uzunluğunda ve 50 halka çapına sahip standart bir robusto. Hatasız bir görüntüye sahip olan Nicaragua iki şık yüzüğe sahip. İlk bantta alışılagelmiş beyaz Davidoff etiketlerinden farklı olarak siyah bir Davidoff etiketi mevcut. Bakır rengi olan ikinci yüzükte ise Nicaragua ibaresi mevcut. Puronun taşıdığı siyah etiket, standart Davidoff ürünlerinden farklı bir aroma profili çizeceğini taahhüt ediyordu. Puro mat sütlü çikolata renginde kusursuz bir dış yaprağa sahip. İlk incelemede ve içim sırasında sarımla ilgili bir soruna rastlamadım. Zaten Davidoff’un kalite kontrol konusundaki yetkinliğini ve özenli tavrını düşünürsek bu hiç de şaşırtıcı değil. Puro fotoğraflarda da görülebildiği üzere açık gri tonlarında kül üretiyor ve içim süresince de puroya iyi tutunuyor. içim sırasında yanmayla ilgili de bir soruna rastlamadım. Çakmakla ikinci bir müdahale gerekli olmadı. 

       

AROMA

Puronun ayak kısmına baktığımda tatlı notalar, doğal tütün, sedir ve kuru üzüm profiliyle karşılaştım. Soğuk çekimde ise tatlı, hafif baharat, fındık ve yine doğal tütün notaları hakimdi. Puronun ilk üçte birlik kısmında Nikaragua tütünü karakteristik özelliklerini göstermeye erkenden başladı. çok ağır olmayan baharat notalarına, tatlımsı kavrulmuş fındık ve deri notaları eşlik ediyordu. Puronun yarısında ise yine ağır olmayan baharat notaları kendisini göstermeye devam ederken, deri ve sedir notaları ortaya çıkmaya başladı. Son üçte birlik kısımda ise zaten ağır olmayan baharat notaları daha da hafiflerken, tatlı notalara ek olarak kahve, sedir ve deri notaları kendisini gösteriyordu. Yüzüğün yaratmış olduğu önyargıya biraz ters düşecek şekilde beklediğimden daha düşük gövdeli bir puroyla karşılaştım. Yine de gövde olarak bu puroyu ortalarda bir yere yerleştirebilirim.  

   

SONUÇ

Davidoff Nicaragua şık tasarımı ve zengin/kompleks aroma profiliyle hafif bir öğlen ya da akşam yemeğinin ardından güzel bir içim deneyimi sunuyor. Yanında iyi bir rom ya da hoş bir single malt puronun keyfini arttıracaktır. Zira Davidoff Nicaragua iyi bir eşlikçi olmaya kesin bir aday. 

Davidoff Nicaragua

Davidoff Nicaragua
92.5%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Quai d’Orsay No.50

Bu incelememizde Habanos’un 1970’li yıllardan bugüne sahip olduğu markalardan biri olan Quai d’Orsay No.50’ye yer …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.