Davidoff 702 Series – Signature No.2

Bugün incelememize konu olan puro yine piyasada çok sık bulunmayan bir ürün. Bu defa inceleyeceğimiz puro, Davidoff’un 702 Series – Signature No.2 isimli purosu olacak. İfade ettiğim üzere alışılagelmiş Davidoff ürün gamından biraz farklı konumlanmış bir ürün ve bu nedenle tüm piyasalarda kolaylıkla bulunabilecek bir ürün değil. Bu puronun en büyük özelliği dış yaprağında kullanılan melez tütün. Melezliği şuradan geliyor: Üç farklı Küba tütünü Ekvador’da yetiştirilmiş ve bu puronun dış yaprağı olarak kullanılmış. Davidoff’un master blenderlarının bu dış yaprağı ürettikten sonra, ikonik Davidoff ürünlerinden birinde kullanmalarıyla birlikte harika bir iş çıkardıklarını söylemek abartı olmayacaktır. Davidoff’un küresel pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Charles Awad, özellikle 702 serisi dış yaprak için şunları söylüyor:

Şimdi beklentileri askıya alma zamanı. Davidoff master blenderları en ikonik purolarımızı yeniden ele alıp, yeniden tasarlama mücadelesine giriştiler. Amaç, daha yoğun ve daha dolgun bir deneyim arayan kimselere heyecan verici bir ürün sunmaktı. 

Puroyu test ederek, Davidoff’un master blenderlarının amaçlarına ulaşıp ualaşamadıklarını test edelim:

Köken: Dominik Cumhuriyeti
Tip (Vitola): Panatela
Dış Yaprak (Wrapper): Habano Ecuador
Kuşak Yaprak (Binder): Dominik Cumhuriyeti
İç Yaprak (Filler): Dominik Cumhuriyeti
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~25 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

İncelememize konu olan Davidoff 702 Series – Signature No.2, 6 inç uzunluğa ve 38 halka çapına sahip  standart bir Panatela. Çok narin ve zarif bir görüntüsü var. Fakat tadımda da bahsedeceğim üzere bu narin görüntünün altında farklı bir aroma profili gizli. Ürünün iki bandı bulunuyor. Tepedeki ilk bant standart Davidoff logosu barındıran bant. Alttaki bantta ise fotoğraflarda da görülebileceği üzere No.2 ve 702 Series ifadeleri yer alıyor. Puronun başlık kısmı domuz kuyruğu (pig tail) formatında kapatılmış. Dış yaprak bitter çikolata renginde ve kadifemsi bir yapıya sahip. İçim öncesi yaptığım kontrollerde sarımla ilgili de bir soruna rastlamadım. Daha önce de ifade ettiğim üzere oldukça zarif bir görüntüye sahip, yapısal olarak da sorunsuz bir puro. Puronun külleri de fotoğraflarda da görülebileceği üzere açık renkte ve kül puroya gayet iyi tutunuyor. Bu purodan birkaç tane tükettim ve hiçbirinde yanma veya çekimle ilgili bir soruna rastlamadım. Yanma çizgileri görece keskindi ve içim süresince puroya herhangi bir müdahaleye gerek olmadı. Yapısal olarak ince ve narin görüntüsüne rağmen bol duman üreten puronun çekim kalitesi de oldukça iyiydi. 

       

AROMA

Soğuk çekimde fresh ve tatlı notalara eşlik eden floral notlar, oldukça ilginç bir içim deneyimi olacağını önceden vaadediyordu. Puronun ilk üçte birlik kısmında hafif kara biber notalarına, topraksı ve sedir notalar eşlik ediyordu. Bu noktada arka plandan gelen tatlı tonlar da açık bir şekilde hissediliyordu. Puronun yarısına geldiğimde ise biberin şiddeti arttı. Yine de oldukça kremamsı bir deneyim sunuyordu. Bibere kıyasla alt tonlardan gelen floral notalara sedir ve kahve tonları eşlik etmeye başladı. Son üçte birlik kısımda ise biber baskınlığını hiç güç kaybetmeden sürdürürken, kavrulmuş fındık, sedir ve üzüm pekmezine benzer tatlı notalar kendisini gösteriyordu. Aroma profili olarak kompleks yapıya sahip bir puro olduğunu söyleyebilirim. Ama sözkonusu kompleksite baskın biber tonları tarafından bir parça sönümlenmiş diyebilirim. Gövde olarak konuşmak gerekirse puronun orta dolgunlukta bir gövdeye sahip olduğunu söylemek mümkün. İfade ettiğim üzere biber notaları sizi rahatsız ediyorsa bence uzak durmanız gereken bir ürün diyebilirim. 

             

SONUÇ

Davidoff 702 Series – Signature No.2, vitolası ve aroma profili itibariyle hafif bir öğlen yemeğinin ardından nitelikli bir kahveye güzel bir eşlikçi olabilir. İçim süresi olarak bakıldığında da, yaklaşık 35-40 dakikalık bir zamanı Davidoff 702 Series – Signature No.2’ye ayırmanız yeterli olacaktır. Dikkatinizi çekmiş olabileceği gibi özel bir ürün olması sebebiyle fiyat etiketi bir parça yukarılarda geziyor. Bu nedenle verdiği deneyimi de düşündüğümde sürekli olarak humidorumda bulundurmak isteyeceğim bir puro değil. Ama salt dış yaprakla ilgili yapılan çalışmaların sonuçlarını merak etmek ve deneyimlemek adına bile olsa denenmesi gereken bir puro olduğu görüşündeyim.

Davidoff 702 Series – Signature No.2

Davidoff 702 Series – Signature No.2
83.75%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Nicaragua

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a yaptığım bir ziyaret esnasında 42 Maslak’ta bulunan Zino Lounge’ı ziyaret etme fırsatı …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.