Quai d’Orsay No.50

Bu incelememizde Habanos’un 1970’li yıllardan bugüne sahip olduğu markalardan biri olan Quai d’Orsay No.50’ye yer vereceğim. Quai d’Orsay markasının, Fransa’da dönemin ekonomi ve finans bakanı olan ve sonraki dönemlerde de devlet başkanı olan Valéry Giscard d’Estaing adına yaratıldığını biliyoruz. Bu talebin sonucu olarak Fransız tütün şirketi SEITA ile Cubatobaco’nun işbirliğiyle Quai d’Orsay markası ortaya çıkmış oldu. Markanın ismi Paris’in ünlü caddesinden ve SEITA’nın genel müdürlük biriminin bulunduğu yerden geliyor. Quai d’Orsay markası bir uyku sürecinin ardından Aralık 2017’de tekrar canlandı ve No.50 ve No.54 olma üzere iki temel vitolayı bünyesine kattı. Bunun yanında son dönemlerde markanın sınırlı üretimlerini de bulmak mümkün. Quai d’Orsay No.50 ve No.54 standart olarak 10’lu ve 25’li kutular halinde satılıyor ve purolarda Vuelta Abajo bölgesinin tütünleri kullanılıyor. Maalesef Habanos’un ana markalarından farklı olarak Quai d’Orsay’ı her ülkede bulabilmek biraz problemli. Bu incelemede başlıktan da okuyabileceğiniz üzere küçük kardeş olan No.50’ye yer vereceğiz.

Şimdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım:

Köken: Küba
Tip (Vitola): Robusto
Dış Yaprak (Wrapper): Küba
Kuşak Yaprak (Binder): Küba
İç Yaprak (Filler): Küba
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~12.50 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

İncelememize konu olan Quai d’Orsay 10.92 cm uzunluğa ve 50 halka çapına sahip bir robusto. Fotoğraflarda da görülebileceği üzere altın rengi şık bir banda sahip. Bant üzerinde Quai d’Orsay logosu ve puronun numarası yazılı. Dış yaprak açık sütlü çikolata renginde ve oldukça pürüzsüz bir yapıya sahip. Bu purodan yaklaşık iki kutu tükettim ve yapısal olarak birkaç tanesinde yaşadığım tünellenme dışında ciddi bir sıkıntıya rastlamadım. Puronun külleri klasik Küba purolarının renginde olmakla birlikte bir parça daha koyu tarafa kaçıyor ve küllerin üzerinde dikkatli bakıldığında görülebilen çok küçük beyaz tanecikler var. Ben bu tanecikleri değerli buluyorum. Zira tütünün yetiştiği toprağın mineral olarak zenginliğini gösteriyor. İçtiğim Quai d’Orsay’lerin çok büyük bir kısmında yanmayla ilgili de bir sorun yaşamadım. Bu incelemedeki puroda da yanma çizgileri son derece keskindi ve içim süresince herhangi bir müdahale gerektirmedi.  Çekim kalitesi de genel olarak ne sıkı ne de gevşek diyebileceğim bir düzeyde ideal durumdaydı.

       

AROMA

Soğuk çekimde doğal tütün, bir miktar floral, kuru üzüm ve badem aromaları göze çarpıyordu. Puronun ilk üçte birlik kısmında kabul edilebilir düzeydeki biber notalarına, kavrulmuş fındık ve sedir notaları baskın olarak eşlik ediyordu. Bu aşamada arkadan gelen tatlımsı notaları da gözardı etmemek lazım. Puronun yarısında ise biber notaları sönümlenirken, tarçın ve zencefil gibi baharat notaları ön plana çıkmaya başladı. Kuru üzüme benzer tatlı notalar da kendisini gösterirken, deri ve sedir tonları da hissedilir durumdaydı. Son üçte birlik kısımda ise biber tonları, sedir, deri ve kavrulmuş fındık notalarıyla geri gelirken, tatlı notalarda (kuru üzüm, tarçın) kendisini gösteriyordu. Aroma profili olarak kompleks yapıya sahip bir puro olduğunu söyleyebilirim. Gövdesi ise Quai d’Orsay markasının hafif bir puro olarak tasarlandığı dönemlerden farklı olarak orta-tam dolgunlukta. Yeni puroya başlayan puroseverlere  bu açıdan doğrudan tavsiye edebileceğim bir ürün değil. Bir parça ağır gelebilecek bir ürün.  

       

SONUÇ

Quai d’Orsay No.50 güzel bir yemeğin ardından, iyi bir rom ya da single malt için keyifli bir eşlikçi olabilir. Ben bu incelemede aroma profilinin tam anlaşılabilmesi adına su dışında herhangi bir içecek tüketmedim ama önceki deneyimlerimde iyi bir rom ile güzel bir eşlikçi olduğunu söyleyebilirim. Daha önce de ifade ettiğim gibi Quai d’Orsay her ülkede bulunabilir bir ürün değil. Ama karşıma çıktığında keyifle satın alabileceğim Habanos ürünlerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Quai d’Orsay No.50

Quai d’Orsay No.50
87.5%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Grand Cru

Bu incelememizde Davidoff’un net bir şekilde sofistike bir ürün olarak tanımladığı ve görece yüksek bir …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.