Oliva Monticello

Bu incelememizde Oliva markasının nadir bulunan ürünlerinden birine yer vereceğim. Oliva, hali hazırda, son derece yüksek puanlar almış purolara sahip bir marka. Bunlara örnek verecek olursak, 96 puana sahip Oliva Serie V Melanio, 95 puana sahip Oliva Serie V, 94 puana sahip Oliva Serie O ve 92 puana sahip Oliva Master Blends 3’ten bahsetmek mümkün.  Oliva’nın saydığım standart ürünlerinden farklı bir yere sahip olan Oliva Monticello, Avrupa pazarında bulunmuyor. Ürünü sadece ABD pazarında bulmak mümkün. Ürün, Oliva’nın Nikaragua tütününü yetiştirme, işleme ve yıllandırma konusunda sahip olduğu uzmanlığı yansıtıyor. Oliva Monticello, üç farklı vitolaya sahip bir puro. Bu vitoloları şu şekilde sıralamak mümkün: Churchill (7×50), Robusto (5×50) ve Torpedo (6×52). Box-pressed olarak puroseverlerle buluşan Oliva Monticello, Oliva’nın Nikaragua, Esteli’de bulunan fabrikasında büyük bir dikkat ve özenle üretiliyor. Ayrıca Oliva Monticello’nun üretiminde Oliva’nın ender bulunan yıllanmış tütün stoklarından yararlanılıyor. Bu incelemizde Oliva Monticello’nun Churchill vitolasına yer vereceğiz.

Şimdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım:

Köken: Nikaragua
Tip (Vitola): Churchill
Dış Yaprak (Wrapper): Nikaragua Maduro
Kuşak Yaprak (Binder): Nikaragua
İç Yaprak (Filler): Nikaragua
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~17 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

İncelememize Oliva Monticello 7 x 50 Churchill vitolasına sahip bir ürün. Fotoğraflarda da görülebildiği üzere puro üzerinde iki bant mevcut. Bantlardan birinde Oliva Reserva Limitada ibaresi varken, diğer bantta ise Monticello yazıyor. Dış yaprak orta kavrulmuş kahve renginde ve rustik bir görüntüye sahip. Dış yaprağın kadifemsi bir görüntüsü var. Yapısal olarak puroda bir sıkıntıya rastlamadım. Bol duman üreten puronun külleri ise açık renge yakın. Küllerin puroya çok iyi tutunduğunu söyleyemem. Bu noktada külün sık döküldüğü ifade edilebilir. 7 x 50 boyutta Churchill vitolaya sahip puro tüm yanma süresince müdahale gerektirmedi ve son derece düzgün yandı. Yanma çizgilerinin bıçak kadar keskin olduğunu söyleyebilirim. 

       

AROMA

Puronun ilk üçte birlik kısmında hafif biber notalarına, deri ve kahve notaları eşlik ediyordu. Puronun yarısına geldiğimde ise biber notaları sönümlenirken, kakao, toprak, deri ve kahve notaları baskın olarak kendisini gösteriyordu. Son üçte birlik kısımda ise ilk bölümde olan hafif biber notaları geri geldi. Biber notalarına kakao, fındık ve kuru üzün notaları eşlik etmeye başladı. Oliva Monticello, bu aroma notaları ile Nikaragua purolarının en iyi örneklerinden biri olduğunu gösterdi. Aroma profili olarak Monticello’yu Oliva’nın diğer serileriyle kıyaslamak gerekirse, Standart Serie V ile Serie V Melanio arasında bir yerde olduğu söylenebilir. Gövde olarak bakıldığında ise ortayla tam dolgun gövde arasında bir gövdeye sahip. Daha net konuşmak gerekirse orta gövdeye daha yakın bir yerde olduğunu söyleyebilirim.

       

SONUÇ

Avrupa pazarında bulunmayan Oliva Monticello bence etiket fiyatını fazlasıyla hak ediyor. Benim içtiğim vitolası biraz uzun zaman gerektirse de, daha kısıtlı zamanlar için Robusto vitolası denenebilir. Ürün Oliva yetkilileriyle yaptığım görüşmede de belirtildiği üzere son derece zor bulunan bir ürün. Sizin ya da bir tanıdığınızın yolu ABD’ye düşerse bu puroyu soruşturmanızı ve varsa kesinlikle edinmenizi tavsiye ederim.

Oliva Monticello

Oliva Monticello
93.75%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Grand Cru

Bu incelememizde Davidoff’un net bir şekilde sofistike bir ürün olarak tanımladığı ve görece yüksek bir …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.