Rafael Gonzalez North Star Exclusivo Nordico-Baltico

Bu incelememizde Baltık ve Kuzey ülkeleri için üretilmiş olan Rafael González North Star Exclusivo Nordico-Baltico’yu ele alacağız. Rafael González markası, devrim öncesinde 1928 yılında İngiliz pazarını ele geçirmeyi amaçlayan İspanyol aristokrat Márquez Rafael González tarafından yaratılmıştır. 1936 yılında ise Rafael González, Rey Del Mundo tarafından satın alınmış ve ismi La Flor de González olarak değiştirilmiştir. 1954 yılında ise bugünkü ismi olan Flor de Rafael González Márquez markasına kavuşmuştur. 1960’lı ve 70’li yıllarda El Rey Del Mundo ile benzer şekilde premium purolar üretmiştir. Zino Davidoff 1967 yılında yazmış olduğu “The Connoisseur’s Book of the Cigar” isimli kitabında markayı överek, bu iki markanın tek çatı altında toplanması gerektiğini ifade etmiştir. Marka sonrasında ün kazanmış ve kazanmış olduğu bu ün günümüze kadar sürmüştür. Rafael González, halen Havana’da bulunan Briones Montoto fabrikasında Romeo y Julieta ve Saint Luis Rey puroları ile birlikte üretilmektedir. 

Rafael González North Star ise yukarıda da ifade ettiğim üzere Baltık ve Kuzey ülkeleri için 6.000 kutu olarak üretilmiştir. Her kutuda 10’ar adet puro bulunmaktadır. 2017 ER olarak pazara sunulan ürün ilke defa Talinn (Estonya)’de gerçekleşen Fine Spirits and Cigar Weekend etkinliği sırasında puroseverler ile buluşmuştur. Kuzey ülkeleri için 2009 yılında üretilmiş olan Punch Northern Lights’ın ardından ikinci bölgesel üretim purodur. Baltık ülkeleri için ise 2007 El Rey del Mundo Vikingos ve 2009 El Rey del Mundo Balthasar’ın ardından üçüncü bölgesel üretim purodur. Kuzey ülkeleri kapsamındaki ülkeler İzlanda, Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Norveç iken Baltık ülkeleri sınıfında ise Estonya, Letonya ve Litvanya bulunmaktadır.

Şimdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım:

Köken: Küba
Tip (Vitola): Petit Robusto
Dış Yaprak (Wrapper): Küba
Kuşak Yaprak (Binder): Küba
İç Yaprak (Filler): Küba
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~15 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

İncelememize konu olan Rafael González North Star Exclusivo Nordico-Baltico, 10.2cm x 50 boyutlarında petit robusto vitolasına sahip bir ürün. Marka bandı ve ER bandı olmak üzere çift banda sahip olan puro, sütlü çikolata renginde ve parlak görünümlü bir dış yaprağa sahip. Yaprak üzerindeki damarlar son derece ince ve bu nedenle puro neredeyse pürüzsüz bir görünüme sahip. Oldukça ideal bir çekime sahip olan puro, klasik Küba purolarının ürettiği renkte kül üretiyor. Küller puroya oldukça sıkı tutunuyor. Tüm içim süresince neredeyse külü dökmedim desem yeridir. Yanma çizgileri bir ara bozulup, tünellenme olacağı endişesi yaratsa da, biraz bekledikten sonra müdahalem olmaksızın kendisini düzeltti. 

       

AROMA

Puronun ayak kısmında tütün ve tatlımsı floral notalar hakimdi. Soğuk çekimde ise yine tatlımsı, fındık ve floral notalar kendisini gösteriyordu. Puronun ilk üçte birlik kısmında kavrulmuş fındık notalarına, tatlı baharat, sedir/meşe notalarına ve geri plandan gelen floral notalara rastladım. Puronun yarısında geldiğimde ise espresso benzeri kahve notaları, yine kavrulmuş fındık ve sedir/meşe notaları kendisini gösterdi. Bu aşamada arka planda hafif biberimsi notalar da vardı. Son üçte birlik kısımda ise arka plandan gelen floral notalara, kavrulmuş fındık ve sedir/meşe eşlik etmeye devam etti. Yine arka planda rahatsız etmeyen tatlı baharat notaları da dikkatimi çekti. Bu aroma profili ile Rafael González North Star Exclusivo Nordico-Baltico’nun görece kompleks ve dengeli bir Küba purosu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Genel olarak ise puronun orta dolgun gövdeye sahip olduğunu söylemek mümkün.

   

SONUÇ

Dengeli ve kompleks profili ile Rafael González North Star Exclusivo Nordico-Baltico benim beğenimi kazanan bir puro oldu. Petit robusto vitolaya sahip olması nedeniyle, kısıtlı zamanınız varsa, güzel bir kahve molasında iyi bir eşlikçi olacağına eminim. Maalesef ürüne ulaşmak çok kolay değil, ama eğer fazlasına ulaşabilme şansım olsaydı kesinlikle humidorumda bu puroya yer açardım.

Rafael Gonzalez North Star Exclusivo Nordico-Baltico

Rafael Gonzalez North Star Exclusivo Nordico-Baltico
90%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Grand Cru

Bu incelememizde Davidoff’un net bir şekilde sofistike bir ürün olarak tanımladığı ve görece yüksek bir …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.