Joya de Nicaragua Antaño 1970

İncelemelerimize Nikaragua purolarından devam ediyoruz. Bu defa PuroNot’ta yer verdiğimiz puro ise Joya de Nicaragua Antaño 1970. Joya de Nicaragua güçlü bir tarihe sahip. Özellikle 1970’li yıllarda büyük üne sahip olan Joya de Nicaragua, Nikaragua’nın ilk puro fabrikası olarak 1968 yılında Nicaragua Cigar Factory ismiyle kuruldu. O dönemde Nikaragua puro endüstrisinin öncüleri olarak kabul edilen ve Küba’yı terketmiş olan Simon Camacho ve Juan Francisco Bermejo’nun  Esteli, Condega ve Jalapa’daki volkanik ve verimli toprakları keşfetmesi bu girişimin ardındaki temel faktör olarak kabul ediliyor. Fakat yıllarca süren savaşlar ve Nikaragua’daki rejimin etkisinde marka ortadan kalktı. Sonrasında Sandinista Devriminin Somoza diktatörlüğünü ortadan kaldırması ve ülkenin yeniden yapılanmasının ardından Joya de Nicaragua’da yeniden canlandı. İncelememize konu olan Joya de Nicaragua Antaño 1970’de aslında 1970’li yıllara yapılan bir atıf olarak düşünülebilir. Antaño 1970 serisi halen şirketin Nicaraguan Heritage ürün sınıflaması altında satılmaya devam ediyor.

Joya de Nicaragua Antaño 1970 serisi içerisinde tam on farklı vitola mevcut. Bu vitolalar ise şunlar:

  • Lancero (19 x 38)
  • Churchill (17.5 x 48)
  • Gran Perfecto (15.2 x 60)
  • Magnum 660 (15.2 x 60) 
  • Alisado (15.2 x 52)
  • Belicoso (12 x 54)
  • Robusto Grande (14 x 52)
  • Gran Consul (12 x 60)
  • Machito (12 x 42)
  • Consul (11.4 x 52)

Simdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım.

Köken: Nikaragua
Tip (Vitola): Robusto Grande
Dış Yaprak (Wrapper): Nikaragua Criollo
Kuşak Yaprak (Binder): Nikaragua
İç Yaprak (Filler): Nikaragua
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~7 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

İncelememize konu olan Joya de Nicaragua Antaño 1970, 14cm x 52 boyutlarında robusto grande vitolasına sahip bir ürün. Kızıl-kahve renkte ve kadifemsi bir dış yaprağa sahip bir ürün. Üzerindeki damarlar ise son derece ince. Oldukça şık tasarlanmış bandın üzerinde Joya de Nicaragua Antaño 1970 ibaresi mevcut. Yarım kutu kadar puronun ardından yapısal olarak bariz bir soruna rastlamadım. Puronun çekim sorunu da bulunmuyordu. Joya de Nicaragua Antaño 1970 açık renkte kül üretiyor ve küller puroya sıkı tutunuyor. Yine de puronun ucundaki külün bir parça dağınık ve pul pul (flaky) olduğunu gözlemledim. Yanma çizgileri tüm içim süresince keskin ve sorunsuzdu. Yaklaşık bir saatlik içim süresince tekrar yakmama da gerek kalmadı.

       

AROMA

Puronun ayak kısmında tütün ve sütlü çikolata notaları hakimdi. Soğuk çekimde ise tatlımsı, badem/fındık ve topraksı notalar kendisini gösteriyordu. Puronun ilk üçte birlik kısmında tatlı baharat, kavrulmuş badem/fındık ve meşe gibi odunsu notalar vardı. Bu kısımda ayrıca geri plandan gelen çiçeksi (floral) notalar da mevcuttu. Puronun yarısında ise baskın baharat notalarına toprak ve deri notaları de eşlik etti. Kavrulmu badem/fındık notaları geri plana giderken, çiçeksi notalar bir parça daha öne çıktı. Son üçte birlik kısımda ise baharat notaları oldukça geri plana giderken, çiçeksi ve topraksı notalar deri notası ile ön plana çıktı. Bu aroma profili ile Joya de Nicaragua Antaño 1970 Nikaragua purolarının yüzünü kara çıkartmadı diyebilirim. Joya de Nicaragua Antaño 1970’in kompleks ve dengeli bir Nikaragua purosu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Genel olarak ise puronun tam dolgun gövdeye sahip olduğunu söylemek mümkün.

       

SONUÇ

Joya de Nicaragua’nın puroseverler arasında gözden kaçan markalardan biri olduğunu düşünüyorum. Kendi adıma uzunca bir süredir bu markanın ürünlerini, özellikle de Antaño 1970 serisinin üyelerini humidorumda tutmaya özen gösteriyorum. Yurtdışındaki web sitelerinde de sürekli olarak yüksek puanlar alan bu ürün, bana kalırsa tam bir fiyat/performans ürünü olarak düşünülebilir.

Joya de Nicaragua Antaño 1970

Joya de Nicaragua Antaño 1970
88.75%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Grand Cru

Bu incelememizde Davidoff’un net bir şekilde sofistike bir ürün olarak tanımladığı ve görece yüksek bir …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.