Perez-Carrillo Encore Valientes

Bu incelememizde Cigar Aficionado’nun 2018 yılı listesinin birincisi olan Perez-Carrillo Encore Majestic’in kardeşi diyebileceğim Encore Valientes’i ele alacağız. Encore serisi, Ernesto Perez-Carrillo Jr.’in üretimi için iki yıldan fazla çabalamış oldugu bir ürün. Puro raflarda kendisini ilk olarak La Historia Encore ismiyle Şubat 2016’da göstermeye başladı. Encore, EPC’nin tamamen Nikaragua tütünü kullanarak üretmiş oldugu ilk puro olma özelliğini tasiyor. Aslında puro, 2016 yılının IPCPR Fuarında görücüye çıkmıştı fakat Perez-Carrillo dış yaprağın tam olarak hazır olmadığını düşündüğünden  piyasaya sürme süreci ertelendi. Böylece dış yaprağın biraz daha dinlenmesi ve yıllanması mümkün olacaktı. Geçen yaklaşık iki yılın ardından nihayet Mart 2018’de Encore yaygın bir şekilde piyasaya çıktı. Bu erteleme kararının ne denli doğru bir karar olduğu ürünün başarısı ile ispatlanmış oldu. Encore ismi ise EPC’nin ürünlerini beğenen puroseverler tarafindan da farkedilebileceği üzere müzikal bir anlam içeriyor. Ernesto Perez-Carrillo’nun kızı ve EPC’nin ortağı olan Lissette Perez-Carrillo şöyle söylüyor:

“Encore, bir konserde çalınan en son parça ya da diğer bir deyişle harika bir performansın ardından duymak istediğimiz son parça anlamına geliyor. Babamın eski bir müzisyen olması da bu duruma çok uygun.”

EPC, Encore serisinde Ernesto Perez-Carrillo’nun dört torunu için dört farklı vitola içeriyor. Bu vitolalar şu şekilde:

  • Perez-Carrillo Encore Celestial (15.6 x 50)
  • Perez-Carrillo Encore Valientes (15.6 x 52)
  • Perez-Carrillo Encore Majestic (13.7 x 52)
  • Perez-Carrillo Encore El Primero (17.5 x 54) 

Simdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım.

Köken: Dominik Cumhuriyeti
Tip (Vitola): Torpedo
Dış Yaprak (Wrapper): Nikaragua
Kuşak Yaprak (Binder): Nikaragua
İç Yaprak (Filler): Nikaragua
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~12.25 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

Perez-Carrillo Encore Valientes, 15.6cm x 52 boyutlarında box-pressed torpedo vitolaya sahip bir puro. Dış yaprak rengi kızıl-kahve tonlarda ve rustik ya da diğer bir deyişle eskitilmiş bir görüntüye sahip. Dış yaprağın kalın olduğu söylenebilir. Puro çok şık tasarlanmış çift banda sahip. İlk bantta Carrilo Encore ibaresi varken, ikinci bantta ise Perez-Carrillo yazısı mevcut. Figurado vitolalarını seven biri olarak bu torpedo da bana şık geldi. Yapısal olarak da ufak bir yırtık haricinde bir soruna rastlamadım. Neyse ki, o yırtık içim süresince büyüyüp, deneyimi eziyete dönüştürmedi. Puronun kalite kontrolü ile ilgili de bir sıkıntı görmedim. Çekim sorunsuzdu. Puronun kül rengi salt and pepper diye tabir edilen koyu ve açık tonların bir arada yer aldığı bir görüntüye sahip olmakla birlikte daha açık tarafta olduğu söylenebilir. Yanma çizgileri ise neredeyse tüm içim süresince son derece keskin ve kusursuzdu. 

   

AROMA

Soğuk çekimde çok baskın ağıl ve tatlı notaları hakimdi. Puronun ilk üçte birlik kısmında espresso, baharat ve bitter çikolata notalarının baskınlığı sözkonusuydu. Puronun yarısında ise baharat notalarına, topraksı, deri ve sedir notaları eşlik ediyordu. Son üçte birlik kısımda ise baharat notaları geri plana giderken, karamel, kremamsı, tatlı kakao ve sedir notaları çok güzel bir denge oluşturdu. Nikaragua purolarının sunduğu aroma profilini oldum olası sevmişimdir. Perez-Carrillo Encore Valientes’de aroma profili olarak son derece kompleks ve dengeli bir deneyim sundu. Bu aroma profilinde bölgenin yapısal özellikleri büyük rol oynuyor elbette. Bu puronun yapımında Esteli, Jalapa ve Condega bölgesinin tütünlerinden kullanılmış olması aromatik zenginliği de açıklıyor. Özellikle Condega bölgesinin volkanik topraklara sahip olması da bu zenginliğe ekstra bir katkı sağlıyor. Ayrıca EPC tarafindan Encore serisinde kullanılan Tercio yöntemi de aromatik zenginliğe  etki etmiş gibi görünüyor. Özetleyecek olursam, Tercio, puronun dış yapraklarının yıllandirma (aging) sürecinde kral palmiye ağacı yaprakları ve ipi ile bir arada tutulması anlamına geliyor. Genel olarak puronun orta-tam (tama yakın) dolgun gövdeye sahip olduğu söylenebilir.

 

SONUÇ

Normalde Cigar Aficionado’nun listesindeki ürünlerin sıralamasına şüpheyle yaklaşırım ve arkasında ticari kaygıların olduğunu düşünürüm. Ama Perez-Carrillo, Encore serisi ile gerçekten iyi bir ürün serisi yakalamış. Her ne kadar fiyatı, yine Nikaragua kökenli ve yüksek puan verebileceğim bazı purolara göre bir parça yüksek kalsa da, bu seri kesinlikle denenmeli. 

Perez-Carrillo Encore Valientes

Perez-Carrillo Encore Valientes
88.75%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Grand Cru

Bu incelememizde Davidoff’un net bir şekilde sofistike bir ürün olarak tanımladığı ve görece yüksek bir …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.