Oliva Serie V Belicoso

Bu incelememizde Cigar Aficionado’nun 2017 yılı listesinin üç numarasında yer alan Oliva Serie V Belicoso’ya yer vereceğiz. Serie V, Oliva tarafından 2007 yılında piyasaya sürüldü. Serie V, firmanın bugüne kadar ürettiği en güçlü ve tam dolgun gövdeye sahip seri olarak düşünüldü. Sahip olduğu bu sert profilin yanında zengin ve kompleks aroma profili sunmayı vaad eden Serie V, bu vaadini yerine getirmiş gibi görünüyor. Puro severler açısından Oliva’nın 2016 yılındaki satın alma sürecini nasıl atlatacağı ve puroların kalitesinin korunup korunmayacağı büyük birer soru işareti oluşturuyordu. Çünkü 2016 yılında Oliva, Avrupalı puro üreticisi J. Cortés Cigars N.V. tarafından satın alındı. Bu satın almadaki temel amaç J. Cortés Cigars N.V.’nin bünyesinde premium marka bulundurmak istemesinden kaynaklanıyordu. Neyse ki, puro severlerin endişeleri yersiz çıktı ve bu satın almanın ardından Oliva’nın ürünlerinde bir kalite sorunu yaşanmadı. Bu durumun ardındaki temel nedenlerden biri de, J. Cortés’in satın alma sürecinden sonra Oliva Başkanı José Oliva’yı işin başında tutmasından kaynaklanıyor.

Şimdi puro ile ilgili diğer detaylara bakalım.

Köken: Nikaragua
Tip (Vitola): Belicoso
Dış Yaprak (Wrapper): Habano Sun Grown
Kuşak Yaprak (Binder): Nikaragua
İç Yaprak (Filler): Nikaragua
Yapım: El Yapımı
Fiyat: ~8.50 USD/adet

YAPI VE GÖRÜNTÜ

Oliva Serie V Belicoso, 5*54 boyutlarında ve isminden de anlaşılabileceği üzere belicoso vitolaya sahip bir puro. Oliva Serie V Belicoso, koyu çikolata rengi bir dış yaprağa sahip. Dış yaprak üzerindeki damarların orta seviyede bir kalınlığa sahip olduğu söylenebilir. Oldukça şık bir etikete sahip puronun etiketinde Oliva Serie V Liga Especial yazıyor. Oldum olası belicoso vitolaları seven biri olarak bu ürün de oldukça şık ve düzgün bir yapısal görünüme sahip. Çekim ile ilgili de herhangi bir sorun yoktu. Puronun ürettiği külün rengi ise salt and pepper diye tabir edilen koyu ve açık tonların birlikte yer aldığı bir görüntü sergiliyor. Yanma çizgileri ise neredeyse tüm içim süresince son derece keskin ve kusursuzdu. 

     

AROMA

Puronun ayak kısmı ağıl, tatlı kakao ve toprak kokularına sahip. Soğuk çekimde çok baskın toprak, tatlı kakao ve deri notaları hakimdi. Puronun ilk üçte birlik kısmında biber ve baharat notalarının baskınlığı sözkonusuydu. Bu duruma en fazla katkının Nikaragua kökenli dış yaprak olduğunu söylemek mümkün. İlk üçte birlik kısımda ayrıca kahve, deri ve bitter çikolata notaları hakimdi. Puronun yarısında ise biberimsi ve baharatlı notalar varlık göstermeye devam ediyordu. Bu noktada kahve ve bitter çikolata daha baskın hale gelmeye başladı. Ayrıca topraksı notalar da dikkat çekiyordu. Son üçte birlik kısımda ise zengin kakao, toprak, deri ve meşe notaları uyum içinde kendisini gösterirken, biberimsi ve baharat notaları ise daha geri plana gitti. Genel anlamda Oliva Serie V Belicoso’nun son derece kompleks ve dengeli bir aroma profiline sahip olduğunu söyleyebilirim.

         

SONUÇ

Oliva Serie V Belicoso yaklaşık 8-9 USD’lik fiyat etiketi ve sunduğu kompleks aroma profili ile mükemmel bir fiyat/performans oranı sergiliyor. Şahsen Küba purolarının bendeki yeri ayrı olmakla birlikte, Nikaragua kökenli ve özellikle Esteli, Jalapa ve Condega bölgesi tütünlerini içeren puroları da özellikle beğeniyorum. Bu ürün de bu kriterlere mükemmel uyan bir ürün olarak benim Küba dışı tercih edilecek purolar listemde daima üst sıralarda yer alacak.

Oliva Serie V Belicoso

Oliva Serie V Belicoso
96.25%

Editor Rating

 
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Davidoff Grand Cru

Bu incelememizde Davidoff’un net bir şekilde sofistike bir ürün olarak tanımladığı ve görece yüksek bir …

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.